Antidotum na choroby?

Ubezpieczenie zdrowotne w Korei Południowej jest koniecznością, aby zapewnić sobie pełne ubezpieczenie. Krajowy system ubezpieczeń zdrowotnych (NHI) jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli, a dość powszechną praktyką jest zapisywanie do niego pracujących tutaj cudzoziemców. Podróżni nie są nim objęci. Osoby podlegające pod opieką National Health Insurance muszą płacić stałą składkę. Ogólny jej poziom oceniany jest bardzo dobrze. Co ważne, wskaźnik Global Prosperity Index uznał opiekę zdrowotną Korei Południowej za jedną z najlepszych na naszym globie!

Poszukujesz tłumacza, który dokona dla ciebie translacji z języka koreańskiego na polski lub z języka polskiego na koreański? Znajdź najlepszego dla siebie specjalistę w renomowanym biurze tłumaczeń. Przejście różnego rodzaju formalności nie musi być barierą, to da się zrobić szybko i bezstresowo!

Korea Południowa

Korea Południowa może pochwalić się wysokiej jakości sektorem opieki zdrowotnej. W całym kraju znajduje się wiele publicznych i prywatnych placówek służby zdrowia, a do dyspozycji pacjentów jest również szeroki zakres usług i zabiegów. Szpitale i kliniki są na ogół wyposażone we wszystkie najnowsze technologie i sprzęt, a większość usług medycznych jest możliwa. Sprawą, która zapewne może niepokoić wielu cudzoziemców jest kwestia sanitarna, niestety w niektórych placówkach stanowiąca rażący problem.

Personel medyczny jest wysoce wyszkolony i doświadczony, a leczenie i usługi dostępne w całym kraju zbliżone do standardów międzynarodowych.

Istnieje tutaj krajowy system ubezpieczeń zdrowotnych, za pośrednictwem którego wszyscy obywatele Korei otrzymują opiekę zdrowotną. Cudzoziemcy są również zobowiązani do przystąpienia do niego niezależnie od tego, czy ich firma jest własnością koreańską.

Opieka zdrowotna jest zdominowana przez National Health Insurance Program (NHIP). Wszyscy koreańscy obywatele są prawnie zobowiązani do przystąpienia do programu. Zapewnia on dostęp do świadczeń zdrowotnych, które podlegają bardzo dużej refundacji.

Turyści oraz i obywatele innych państw mają również prawo do posiadania prywatnych polis, co ma kluczowe znaczenie dla osób podróżujących, ponieważ w razie potrzeby udzielenia im pomocy medycznej będą zmuszone do pokrycia kosztów leczenia.

Cudzoziemcy po przybyciu do Korei Południowej muszą najpierw złożyć wniosek o kartę rejestracyjną cudzoziemców, zanim będą mogli ubiegać się o swoją kartę NHIP. Struktura płatności jest nieco inna dla emigrantów, ponieważ pracodawca zapłaci 50% podatku od ubezpieczeń zdrowotnych, a pozostałe 50% pracownik. Gdy cudzoziemiec wymaga leczenia u dentysty lub placówki służby zdrowia, nadal jest zobowiązany do uiszczenia niewielkiej opłaty za konsultację. Należy zwrócić uwagę na to, że uzyskanie karty cudzoziemca może potrwać kilka miesięcy. Stąd warto rozważyć zakup polisy zdrowotnej jeszcze przed przyjazdem.

Prywatne szpitale i kliniki działają na terenie całego kraju, jednak większość obiektów znajduje się w Seulu i Busan. Istnieje niewielka różnica między usługami medycznymi i standardem leczenia oferowanym przez prywatne i publiczne placówki. Pierwsza główna różnica to koszt. Leczenie w prywatnych obiektach nie jest objęte programem NHIP, a koszty są dość wysokie. Inną różnicą są sami klienci. Prywatne placówki są najbardziej popularne wśród emigrantów i zamożnych obywateli Korei. Prywatne ubezpieczenie zapewnia przede wszystkim krótki czas oczekiwania na usługi specjalistyczne.

 • Chcesz wypełnić wniosek o ubezpieczenie zdrowotne? Nie władasz językiem koreańskim? Potrzebujesz pomocy zawodowego tłumacza? Skorzystaj z usług ludzi, którzy są najlepszymi specjalistami z branży i mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem i wiedzą. Zatrudnij eksperta z SuperTlumacz.pl i miej sprawę z głowy!

Opieka zdrowotna

Oprócz powyższych informacji, co jeszcze warto wiedzieć na temat południowokoreańskiej opieki zdrowotnej? Gdzie znajdziesz pomoc? Na co trzeba przygotować się w lokalnych placówkach medycznych? Jak wygląda sytuacja w szpitalach, a jak w klinikach?

Wysokiej jakości opiekę zdrowotną znajdziesz w:

 • szpitalach ogólnych,

 • szpitalach orientalnych (wykorzystują one tradycyjne wschodnie praktyki lekarskie),

 • publicznych ośrodkach zdrowia,

 • prywatnych szpitalach.

Co warto wiedzieć o tutejszych placówkach medycznych?

 • Są na ogół bardzo wysokiej jakości,

 • większość lekarzy w Korei Południowej, w szczególności lekarze i dentyści, odbyli wysokiej jakości szkolenia w kraju, za granicą lub w obu krajach,

 • dostępne są kliniki i szpitale skierowane specjalnie do pacjentów zagranicznych mówiących po angielsku,

 • Lekarze w Korei Południowej na ogół mówią po angielsku, choć ich wsparcie czy personel techniczny nie zawsze nim włada,

 • Zanim jeszcze pojawisz się w klinice lub szpitalu warto zapisać wszystkie symptomy choroby /inne, aby uniknąć problemów językowych, ponieważ Koreańczycy lepiej czytają niż rozumieją ze słuchu po angielsku.

Jak podaje Business Forum Series ogólny rynek leków i produktów farmaceutycznych Korei w 2014 roku około 16 miliardów USD.

Południowokoreańskie szpitale

Tutaj mamy dla ciebie świetną wiadomość, na ogół są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Zazwyczaj po pojawieniu się w szpitalu pacjent zobowiązany jest do wpłacenia pewnej kwoty na poczet usług, z których będzie korzystał. Depozyt ten ma pokryć koszty pobytu i niezbędne procedury /testy. Co ważne, twój rachunek musi zostać opłacony w całości, zanim będziesz mógł zostać zwolniony.

Międzynarodowe kliniki

Działają niezależnie. Zatrudniają lekarzy, którzy studiowali za granicą, na ogół w Stanach Zjednoczonych. Minusem jest to, że większość lekarzy zatrudnionych w międzynarodowych klinikach niekoniecznie jest specjalistami w zakresie medycyny rodzinnej lub ogólnej.

Koszty są zwykle wyższe niż w przypadku innych usług, a jeśli jesteś przyjęty do szpitala przez międzynarodową klinikę, prawdopodobnie zapłacisz więcej niż gdybyś został przyjęty zwykłą procedurą.

Zarówno kliniki, jak i szpitale w Korei Południowej akceptują karty kredytowe. Zwykle oczekuje się, że zapłacisz przed otrzymaniem leczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne w Korei Południowej

Opiekę zdrowotną w Korei Południowej zapewnia obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (NHI). Każda osoba mieszkająca w Korei Południowej kwalifikuje się do tego ubezpieczenia, niezależnie od narodowości lub zawodu. Nawet jako cudzoziemiec otrzymujesz te same świadczenia medyczne i usługi, co obywatele Korei.

Korea ma obowiązkowe krajowe ubezpieczenie zdrowotne (NHI):

 • jest to krajowy system jednego płatnika,

 • wprowadzone w 1977 roku,

 • obejmuje całą populację od 1989 roku,

 • rząd administruje funduszami, zasięgiem, kodowaniem, płatnością i wysokością opłat.

Narodowe ubezpieczenie zdrowotne

Główne źródła finansowania narodowego ubezpieczenia zdrowotnego to składki ubezpieczonego i subwencji rządowej.

Pakiet świadczeń składa się z świadczeń rzeczowych i świadczeń w gotówce ogółem.

National Health Insurance Corporation (NHIC)

Centrum medyczne przeznaczone specjalnie dla obcokrajowców mieszkających w Seulu

Tel .: 1339

„Współpłacenie”

Kiedy otrzymasz świadczenia zdrowotne za pośrednictwem programu NHI, współpłatności będą stosowane zgodnie z rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i danej usługi medycznej. Zazwyczaj będziesz miał do czynienia z następującymi wysokościami płatności:

 • 20% kosztów hospitalizacji szpitalnej,

 • 30-50% kosztów opieki ambulatoryjnej,

 • 35-40% rachunków farmaceutycznych.

Zagraniczny pracownik w Korei Południowej a ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli jesteś obcokrajowcem pracującym w Korei Południowej, możesz zapisać się do koreańskiego krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Istnieje jednak kilka wyjątków, w tym np.:

 • jeśli dana firma zapewnia międzynarodową opiekę medyczną nie musi ponownie ubezpieczać swojego zagranicznego personelu,

 • niektóre lokalne firmy są również zwolnione z powodu swojej wielkości.

Ponieważ stawki są oparte na zarobkach, koryguje się je co roku na wiosnę.

Prywatne ubezpieczenie

Wielu koreańskich rezydentów decyduje się dołączyć do prywatnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych oprócz National Health Insurance mieć zapewnioną bardziej kompleksową ochronę.

Z czym zmaga się Korea?

Nawet w kraju, który może poszczycić się jedną z najlepszych opiek zdrowotnych na naszym globie są problemy. Z czym aktualnie zmaga się Korea?

 • jest najszybciej starzejącym się krajem w Azji,

 • nieustannie zmienia się rynek, ceny, regulacje i świadomość konsumentów,

 • następujące schorzenia rosną z dnia na dzień: rak, choroby przewlekłe i choroby immunologiczne,

 • popyt na produkty onkologiczne ocenia się na 600 milionów USD,

 • zwiększono zapotrzebowanie na biofarmaceutyki.

Problemy „zdrowotne”

Pomimo wielu pozytywów południowokoreańskiego systemu opieki zdrowotnej w najbliższych latach będzie się on zmagał z różnymi problemami. Korea Południowa ma starzejącą się populację, mniej osób pracuje na rzecz emerytur i innych wydatków publicznych. Wyższy odsetek osób starszych ma również bezpośredni wpływ na świadczenie opieki zdrowotnej. Przełoży się to naturalnie na większe obciążenie obiektów i personelu. Zmiany w zamożności, standardzie życia i nawykach społecznych z kolei przyczyniają się do wzrostu liczby chorób przewlekłych w tym kraju.

Choroby związane z tytoniem są zdecydowanie główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Korei.

W miarę jak kraj staje się bardziej zurbanizowany, ważnymi kwestiami stają się zanieczyszczenie. Choć nie ma poważnych chorób zakaźnych, to od czasu do czasu zdarzają się przypadki zapalenia wątroby typu A i japońskiego zapalenia mózgu. To pierwsze rozprzestrzenia się przez żywność i wodę, podczas gdy to drugie przez ugryzienie komara.

Nagły wypadek – to warto wiedzieć!

 • W nagłych sytuacjach zagrażających naszemu zdrowiu lub życiu dzwonimy pod numer telefonu: 119.
 • Lokalizacja dzwoniącego wykrywana jest automatycznie.
 • Reakcja ratownicza: karetki pogotowia wysyłane są szybko do osoby potrzebującej niezwłocznej pomocy,
 • cudzoziemiec dzwoniący pod 119 zostaje skierowany do tłumacza z Koreańskiej Narodowej Organizacji Turystycznej – umożliwia to obcokrajowcom wyraźne przekazanie informacji o swojej sytuacji i potrzebach. Dostępne języki to angielski, japoński i chiński.
 • Usługi karetek są świadczone bezpłatnie.

Centrum Informacji Medycznej

Bardzo ważną informacją jest to, że w Korei Południowej istnieje coś takiego jak centrum informacji medycznej. Jest dostępne 24 godziny na dobę. Można tam dzwonić w nagłych wypadkach wybierając na telefonie numer 1339. Istotne jest to, że lekarze władający angielskim są w stanie zapewnić informacje medyczne w nagłych wypadkach, a także porady dotyczące znalezienia otwartej apteki (yakguk), które są czynne 24 godziny na dobę lub dostępne na terenie szpitala. Uwaga: jeśli będziesz chciał dodzwonić się na ten numer spoza Seulu musisz wpisać: 02 1339.

Seul Global Center

Seoul Global Center oferuje doradztwo, porady i wsparcie administracyjne dotyczące wszystkich aspektów życia w Korei Południowej, a także wydarzeń społecznych i doradztwa biznesowego.

Seoul Global Center

Seoul Global Center Building, 5th Floor

Otwarte: poniedziałek – piątek w godzinach 09:00-12:00 i 13:00-18:00

Telefon: 02 2075 4180

► Wyjeżdżasz do Korei Południowej w sprawach służbowych i potrzebujesz pomocy tłumacza, który pomoże ci przełożyć z języka polskiego na koreański określone dokumenty i materiały? SuperTlumasz.pl podpowie ci, jak znaleźć najlepszego eksperta dopasowanego do twoich potrzeb i oczekiwań.