Jak wygląda opieka medyczna na Słowacji?

Niejednokrotnie narzekamy na system opieki zdrowotnej w Polsce. Bez wątpienia pozostawia on wiele do życzenia, jednak może w innych państwach, szczególnie byłego bloku wschodniego, także nie jest z tym najlepiej? Może warto się temu nico bliżej przyjrzeć?

Służba zdrowia na Słowacji

Słowacja może się pochwalić 44 szpitalami państwowymi, jakie obsługują 5,5 miliona osób. W przeszłości bywało różnie z rentownością tych klinik, a także poziomem świadczonych tam usług. Wszystko za sprawą trudnego ustroju komunistycznego, który zdecydowanie ograniczał wszelkie środki finansowe. Ponowne rozkręcenie mechanizmu, który dawałby równy, swobodny dostęp gwarantujący wysoką jakość usług medycznych, wymaga czasu.

W krajach Unii Europejskiej, a szczególnie krajach skandynawskich, system opieki zdrowotnej wydaje się być w lepszej kondycji niż u nas czy właśnie na Słowacji. Otóż jest tak z wielu przyczyn, choćby takich, że mają one dłuższą praktykę w organizacji wszelkich mechanizmów, jako że są to kraje o bardzo długim rodowodzie demokratycznym. Co jednak jest dużym plusem na Słowacji, to fakt, że można tam liczyć na w darmową opiekę medyczną.

W niektórych przypadkach należy też dodatkowo dopłacić, na przykład kiedy wybieramy się do dentysty czy kupując leki na receptę. Istnieje oczywiście możliwość skorzystania z usług prywatnej opieki medycznej, jednak co ciekawe, lekarze praktykujący prywatnie otrzymują zapłatę z obowiązkowego państwowego ubezpieczenia medycznego. Ci pacjenci, którzy oczekują usług na jeszcze wyższym poziomie lub znacznego przyśpieszenia ich wizyty, mogą nieco dopłacić z własnej kieszeni, aczkolwiek nie jest to konieczne. W tej perspektywie, Słowacja staje się atrakcyjna dla swoich obywateli.

Turystyka zdrowotna to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina turystyki i medycyny, mająca na zadanie oferować klientom z zagranicy dostęp do tańszych usług medycznych w kraju. Jest ona popularna głównie w takich państwach, gdzie koszt realizacji usług medycznych, a jednocześnie też zarobków lekarzy, jest stosunkowo niski, a na pewno atrakcyjniejszy niż w krajach wysoko rozwiniętych.

Stąd właśnie z Unii Europejskiej przybywa wielu turystów do Słowacji w celu leczenia zębów czy dokonywania zabiegów natury plastycznej, mających poprawić urodę lub zniwelować wszelkie niedoskonałości. Słowacja bardzo mocno otworzyła się na tego typu usługi, ponieważ widzi w tym znaczny zarobek. Dzieje się tak tym bardziej, że Słowacja jest bardzo bogatym krajem w baseny i źródła termalne, które oferują naturalne leczenie wielu dolegliwości, np. stawowych.

Jednym z najpopularniejszych uzdrowisk na terenie Słowacji są Pieszczany, gdzie rocznie przybywa aż 50 tysięcy turystów w celu poprawy własnej kondycji i lepszego samopoczucia. Dodatkowo, pomysł połączenie naturalnych zabiegów, jakie są raczej niekonwencjonalnym sposobem leczenia oraz bardziej medycznych zabiegów związanych choćby z chirurgią dentystyczną czy plastyczną, okazał się być trafionym. Takie usługi, jak odnowa biologiczna, odmładzanie czy wszelkie zabiegi kryjące się pod szerokim pojęciem „wellness”, dają szansę na duży zarobek, ponieważ są w modzie na całym świecie. Ludzie zaczęli przykładać dużą uwagę do własnego wyglądu i samopoczucia, zostawiając fortunę w prywatnych klinikach i renomowanych ośrodkach uzdrowiskowych.

Obsługa na najważniejszym poziomie

Kluczem do sukcesu, szczególnie w dziedzinie turystki zdrowotnej, jest doskonała obsługa. Trzeba zagwarantować przyjezdnym pacjentom najwyższy standard usług i wszystko, czego oczekują, ponieważ mogą się stać przez to perspektywicznymi klientami. To właśnie z tego powodu młodzi ludzi kształcą się w tej dziedzinie, aby stać się wizytówkami uzdrowisk lub klinik prywatnych. Podstawą jest oczywiście język angielski, którego biegłe posługiwanie się jest absolutnie kluczowym wymogiem. Język słowacki będzie bowiem zrozumiały wyłącznie dla pacjentów z Bratysławy czy innych zakątków malowniczej i niewielkiej Słowacji.

Jak wygląda dostęp do darmowej służby zdrowia?

Zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej, bezpłatnym leczenie objęci są wszyscy obywatele UE w każdym kraju członkowskim. Nie powinno być więc żadnych problemów, jeśli nagle Polak znajdzie się w słowackim szpitalu i będzie potrzebował opieki medycznej. Sprawa wygląda zgoła inaczej, jeśli nie jesteśmy obywatelami UE. Wówczas trzeba być ubezpieczonym u jednego z trzech słowackich ubezpieczycieli zdrowotnych: państwowy Všeobecná Zdravotná Poisťovňa (VšZP) lub prywatnych ubezpieczycieli Dôvera lub Union zdravotná poisťovňa. Bywają też nieco inne przypadki i zaostrzenia, ale są one bardziej szczegółowe i dotyczą konkretnych sytuacji.

Obcokrajowiec u słowackiego lekarza

Z pewnością dla każdego cudzoziemscy, istotny będzie sposób komunikacji ze swoim lekarzem. Zwykle obcokrajowcy porozumiewają się w języku angielskim. Lekarze też uczą się tego języka na studiach medycznych i raczej będą potrafili nim władać w sposób komunikatywny, aczkolwiek wciąż nie wiemy w jakim stopniu i czy będzie to wywiad wystarczająco zrozumiały.

Konieczne jest zarejestrowanie się, a więc podpisanie umowy z konkretną przychodnią medyczną, a więc też lekarzem rodzinnym, jeśli zamierzamy korzystać z szerokiej gamy specjalistów. Jeśli się tego nie uczyni, to wówczas będzie możliwe otrzymanie pomocy wyłącznie w nagłych wypadkach. W sytuacji, gdy chcemy zmienić danego lekarza internistę, wówczas musimy podpisać nową umowę w innym miejscu i jednocześnie rozwiązać ją w dotychczasowym. Zawsze będzie się to więc wiązać z konkretnymi formalnościami, które niestety będzie trzeba poczynić.

Ile wizyt lekarskich zakłada darmowe ubezpieczenie medyczne?

Państwowa opieka zdrowotna dla obcokrajowców oferuje bezpłatne porady medyczne i leczenie. Generalnie jednak zakłada się, że pacjent wykona jedną wizytę kontrolną u internisty. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni raz w roku poddawać się badaniom profilaktycznym u dentysty, podczas gdy kobiety w ciąży mają prawo do dwóch badań kontrolnych rocznie. Kobiety powinny również raz w roku poddawać się badaniom lekarskim u swojego ginekologa.

O wszelkich wizytach można tez zostać powiadomionym poprzez wiadomość tekstową na telefon komórkowy lub e-mail. Wizyty u specjalistów wymagają tzw. “výmenný lístok”, czyli notatki (polskie skierowanie) od lekarza rodzinnego, że takie badanie jest im zalecane. Lekarz rodzinny przekazuje w tym podstawowe informacje dotyczące dotychczasowego leczenia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Takie skierowania nie są potrzebne, jeśli chcemy skorzystać z następujących specjalistów: psychiatry, wenerologa, dermatologa, dentysty, ginekologa i okulisty. W razie, gdy jednak zostaną przez kogoś źle potraktowani lub nie otrzymają ich zdaniem fachowej pomocy medycznej czy napotkają na inne problemy, mogą zgłosić skargę będącą wnioskiem pisemnym do Urzędu Nadzoru Opieki Zdrowotnej.

Wezwanie karetki pogotowia

Jak w każdym kraju, tak i w Słowacji, wezwanie pogotowia musi być poprzedzone ważną motywacją, a więc zagrożeniem życia lub nagłą zmianą stanu zdrowia. Pacjenci będący obywatelami Unii Europejskiej nie muszą płacić za taką pomocą medyczną, jeśli jest ona uzasadniona. Zwykle ocena tego stanu rzeczy należy do operatorów odbierających telefony z numerów 112 lub 155 (specjalny słowacki numer na pogotowie). Czasem, jeśli wysłanie załogi pogotowia nie będzie konieczne, można liczyć na pomoc telefoniczną. W sytuacji, gdy karetka zostanie wezwana przez obcokrajowca, musi on zapłacić za leczenie i transport 120 euro, a każdemu może grozić grzywna w wysokości 1659 euro, jeśli nie było podstaw do jej wezwania.

Pobyt w szpitalu

Z analizy Health Policy Institute wynika, że okres oczekiwania w słowackich szpitalach na zabiegi planowane może się znacznie wydłużać. Są to na przykład operacje związane z układem sercowo-naczyniowym czy wymianą stawu biodrowego. Listy oczekujących można znaleźć na stronach internetowych ubezpieczycieli zdrowotnych:

-Všeobecná Zdravotná Poisťovňa (tylko w języku słowackim)

-Union zdravotná poisťovňa (tylko w języku słowackim)

-Dôvera (tylko w języku słowackim).

Generalnie jednak, wiele zabiegów wykonuje się stosunkowo szybko. Są to na przykład nieskomplikowane operacje jednego dnia, po których pacjent w ciągu max. doby wychodzi ze szpitala. Osoby ubezpieczone nie powinny płacić za pobyt w szpitalu. Jeśli jednak rodzina chce towarzyszyć choremu, musi wnieść opłatę w wysokości 3,32 euro dziennie.

Szczepienia dzieci na Słowacji

Na Słowacji szczepienie dzieci jest obowiązkowe. Obecnie dzieci muszą być szczepione przeciwko 10 chorobom: błonicy, tężcowi, krztuścowi (krztusiec), polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae, inwazyjnym zakażeniom pneumokokowym, odrze, śwince i różyczce. Rodzice, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 331 euro.