Szwecja ma jeden z najlepszych na świecie publicznych systemów opieki zdrowotnej. W wielu rankingach zajmuje czołowe miejsca pod względem wyników, sprawiedliwego traktowania pacjentów, efektywności administracji, dostępności czy samego procesu opieki. Wyróżnia się wysokim odsetkiem lekarzy, ponadprzeciętnymi wydatkami na opiekę zdrowotną i stosunkowo niskimi kosztami realizacji recept.
Ile zapłacimy za leczenie
Ze wszystkich sztuk medycyna jest najszlachetniejsza. (Hipokrates)
-
Potrzebujesz udać się do lekarza? Ile będzie cię to kosztowało?
W Szwecji taka opłata zależna jest od miejsca zamieszkania. Zazwyczaj jednak wynosi ona od ok. 100 do 200 SEK.
-
Masz chore dziecko? Zastanawiasz się, ile wyniesie cię wizyta u lekarza?
System opieki zdrowotnej w Szwecji gwarantuje bezpłatne usługi dla wszystkich dzieci. Zapłacisz wyłącznie wtedy, gdy udasz się na pogotowie. Koszt wiąże się z wydatkiem ok. 120 SEK.
-
Sytuacja wymaga udania się do lekarza specjalisty. Nie wiesz, na jaki wydatek masz się przygotować?
Konsultacja specjalistyczna standardowo nie powinna przekroczyć 400 SEK.
-
Czeka cię operacja. Z jakiego rzędu wydatkiem to się wiąże?
Pobyt w szpitalu kosztuje ok. 100 koron za dobę.
Czy prywatne kliniki są bardzo drogie w Szwecji?
Ten skandynawski kraj ma to do siebie, że standardowo zapłacisz tyle samo za prywatną, co publiczną klinikę czy szpital. Oczywiście jest pewien haczyk. O ile ta prywatna placówka jest połączona z ogólnym systemem opieki zdrowotnej, to wtedy możesz liczyć na podobne kwoty. W Szwecji z reguły większość ma podpisane specjalne umowy.
Czy są jakieś ulgi na opiekę zdrowotną?
Szwecja ma coś w rodzaju górnego pułapu. Ustanowiono tutaj limit na to, ile płacisz za opiekę zdrowotną w okresie 12 miesięcy. W większości regionów wynosi on 1100 SEK. Jeśli przekroczysz kwotę, dalej masz ją bezpłatną.
Czy leki na receptę są w jakikolwiek sposób refundowane przez państwo?
Tutaj Szwecja ma także swój system. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zapłacisz 2 200 SEK, to po przekroczeniu tej kwoty leki na receptę będziesz mieć już za darmo.
-
Wizyty u specjalisty są dość kosztowne. A co jeśli muszę regularnie mieć konsultacje z takim lekarzem? Czy mogę liczyć na jakieś ulgi?
Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, która wymaga od ciebie większej ilości konsultacji specjalistycznych lub regularnego kontaktu z lekarzem specjalistą szwedzki system opieki zdrowotnej oferuje ci pułap 1100 SEK. Jeśli go przekroczysz, to dalej w okresie 12 miesięcy masz już takie wizyty bezpłatnie.
Ten system opieki zdrowotnej oceniany jest przez wielu ekspertów i zwykłych ludzi za wzór dla innych państw. Czy wiedziałeś, że zaledwie ok. 600 000 Szwedów ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Co więcej, ci, którzy je posiadają, mają je zazwyczaj opłacane przez pracodawców.
-
Co zyskam z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Szwecji, która słynie z wysokich standardów w sektorze publicznym?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to przede wszystkim „szybkość”. Z nim masz możliwość pominięcia kolejek do wielu procedur, nie musisz czekać na operację czy praktycznie błyskawicznie będziesz mógł udać się do lekarza. Mówi się, że 1 na 10 mieszkańców Szwecji posiada ubezpieczenie prywatne.
-
Mam awaryjną sytuację i muszę udać się na pogotowie. Ile tam zapłacę? A może taka wizyta jest bezpłatna?
Udając się na pogotowie w Szwecji przygotuj się na niewielki wydatek. Zazwyczaj są to kwoty rzędu od ok. 150 do 300 SEK.
Populacja objęta ubezpieczeniem zdrowotnym – 100%.
Szwedzki system medyczny
Szwecja ma uniwersalny system opieki zdrowotnej. Każdy, kto mieszka w Szwecji powinien mieć łatwy dostęp do niego. Prywatne ubezpieczenie jest dostępne dla osób, które chcą dodatkowego wsparcia ubezpieczeniowego.
Rząd centralny dyktuje politykę zdrowotną, ale system jest zdecentralizowany. W praktyce wygląda to tak, że rady hrabstw i samorządy są odpowiedzialne za świadczenie usług.
Większość kosztów związanych z prowadzeniem tego systemu opłacane są przez rady gmin i podatki miejskie. Natomiast składki rządu krajowego obejmują leczenie specjalistyczne, recepty, ciążę i poród oraz rehabilitację.
- Szacuje się, że aż ok. 71% opieki zdrowotnej finansowanej jest z podatków lokalnych.
- Podaje się, że ok. 97% kosztów leczenia opłaca państwo.
- W praktyce, osoby korzystające z publicznej opieki zdrowotnej płacą symboliczne sumy.
Standard opieki w szwedzkich szpitalach jest wysoki. Jeśli kwalifikujesz się do opieki w ramach powszechnego szwedzkiego systemu opieki zdrowotnej możesz skorzystać z dowolnego publicznego szpitala.
Ze względu na małą ilość takich placówek, czas oczekiwania może być długi. Choć w Szwecji obowiązuje tzw. gwarancja zdrowia, która w praktyce przekłada się na to, że ok. 72% pacjentów czeka tylko ok. 90 dni na udanie się do szpitala na wymagany zabieg lub operację. Trzeba jednak pamiętać, że szpitale priorytetowo zawsze traktują nagłe przypadki.
Jak możesz zostać przyjęty do szpitala?
Istnieją dwie drogi. Pierwsza prowadzi przez oddział ratunkowy, druga to skierowanie od lekarza.
Dobra wiadomość jest taka, że Szwedzi dysponują dużą ilością łóżek szpitalnych, a same placówki są bardzo duże.
Zgodnie z obowiązującym prawem opłaty za pobyt w szpitalu nie mogą przekroczyć 100 SEK dziennie.
Pamiętać należy, że niektóre osoby w celu uniknięcia kolejki oczekujących na szpitalne łóżko decydują się na jednostkę prywatną. Z prywatnych ubezpieczeń korzysta jednak zaledwie ok. 10% mieszkańców tego państwa, zazwyczaj są to te osoby, którym takie świadczenie opłaca w całości lub dużej mierze pracodawca.
Lekarze mówiący po angielsku
Szwedzki nie należy do najłatwiejszych języków. Jeśli wyjeżdżasz więc do Szwecji i martwisz się, że w nagłym przypadku nie będziesz mógł wytłumaczyć lekarzowi, co ci dolega, nie musisz się martwić.
Szwecja jest jednym z najlepszych zagranicznych krajów mówiących po angielsku na świecie. W Szwecji z łatwością znajdziesz lekarza mówiącego po angielsku, ale…
Pamiętaj jednak o tym, że jeśli będziesz mieć problem masz prawo do bezpłatnej pomocy tłumacza. Dotyczy to opieki medycznej i dentystycznej. Nie zapomnij jednak, że zanim jeszcze trafisz na wizytę musisz dokładnie o wszystko wypytać i w razie potrzeby, wyraźnie poprosić o tłumacza.
Jak mam znaleźć lekarza rodzinnego?
Zanim w ogóle będziesz mieć możliwość zarejestrowania się lub pójścia na wizytę do wybranego lekarza, najpierw musisz udać się do lokalnego publicznego ośrodka zdrowia, tzw. vårdcentraler.
W Szwecji masz swobodę wyboru lekarza oraz placówki. W praktyce możesz mieszkać na jednym krańcu kraju, a w innym chodzić do specjalisty. Pamiętaj jednak o tym, że korzystając z publicznej opieki medycznej wybrany przez ciebie lekarz musi być częścią tego systemu. Prywatna wizyta wiąże się z wyższymi kosztami.
Krajowa gwarancja opieki zdrowotnej ma na celu utrzymanie czasu oczekiwania poniżej 7 dni na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.
Jak dostać się do specjalisty?
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarze pierwszego kontaktu mogą skierować cię do specjalisty lub konsultanta. Kim jest ten drugi? Konsultanci to starsi lekarze, którzy mają wyższy poziom szkolenia w jednym obszarze niż lekarz ogólny.
Gwarancja opieki zdrowotnej sprawia, że przeciętnie pacjenci wymagający wizyty u specjalisty nie powinni czekać dłużej niż 90 dni. Jeśli jednak okres 90 dni zostanie przekroczony otrzymasz opiekę gdzie indziej. W takim przypadku wszelkie koszty pokryje rada powiatu.
OECD podaje, że średni czas oczekiwania od skierowania lekarza ogólnego do lekarza specjalisty wynosi ok. 12 dni.
Szacuje się, że ok. 72% osób dostanie się do specjalisty lub na leczenie szpitale w ciągu 90 dni.
- Czeka mnie poród. Czy mogę zaufać miejscowej położnej?
Położne kształcone są profesjonalnie w tym państwie od ponad 300 lat. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy publiczny macierzyński system opieki zdrowotnej jest szczególnie silny i słynny w międzynarodowym środowisku.
Czy mieliście świadomość, że śmiertelność matek w tym kraju jest jedną z najniższych na świecie?
Według oficjalnych statystyk mniej niż 3 na 1000 dzieci i 4 na 100 000 kobiet umiera podczas porodu.
Szwedzka opieka nad matkami jest postrzegana jako wzór do naśladowania dla reszty świata.
- Jak zapisać się do systemu opieki zdrowotnej w Szwecji?
Chcesz być częścią jednego z najlepiej postrzeganych systemów zdrowotnych na świecie? Oto, co wpływa na to, że możesz się do niego zapisać.
-
Pozwolenie na pobyt w Szwecji.
-
Osobisty szwedzki numer identyfikacji podatkowej
-
Następnie odwiedzasz wybrany przez ciebie lokalny szwedzki ośrodek opieki zdrowotnej, tzw. vårdcentraler, i zapisujesz się do wybranego przez ciebie lekarza.
Jesteś w Szwecji i potrzebujesz pomocy
-
W nagłych przypadkach numer dzwoń pod 112 – pomoc w nagłych wypadkach jest dostępna dla wszystkich. Oznacza to, że mogą otrzymać ją także osoby bez państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli więc wybierasz się do Szwecji wyłącznie w celach turystycznych nie musisz się martwić o nagłe wypadki. Pamiętaj jednak, że tamtejsi przedstawicieli służby zdrowia będą chcieli dowodu podróży lub międzynarodowego ubezpieczenia.
-
Trzeba liczyć się z tym, że niektóre powiaty mogą pobierać opłaty za usługi pogotowia ratunkowego lub śmigłowca.
-
Możesz także zadzwonić pod numer 1177 – to linia pomocy działająca 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Wyłącznie problemy zdrowotne.
Tymczasowe ubezpieczenie zdrowotne dla turystów
Jeśli tymczasowo odwiedzasz Szwecję, możesz skorzystać z opieki medycznej w dowolnej placówce publicznej.
Jako gość z kraju UE lub EOG możesz uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej w Szwecji przy użyciu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie zapomnij jej zabrać przed wyjazdem z kraju.
Turyści z państw spoza UE / EOG nie mają automatycznego prawa do bezpłatnej lub taniej opieki zdrowotnej. Musisz pokazać dowód ubezpieczenia z twojego kraju lub pełne ubezpieczenie podróżne.
Wyleczyć z klasą
Dzięki światowej klasy opiece zdrowotnej dostępnej dla emigrantów i turystów Szwecja jest miejscem, w którym można czuć się bezpiecznie – masz świadomość, że w potrzebie nie tylko uzyskasz pomoc, ale i będziesz mieć dostęp do usług na najwyższym światowym poziomie. Znajdziesz tu bowiem przyjazny system opieki zdrowotnej, który jest regulowany tak, aby był on przyjazny pacjentowi, a w związku z tym koszty są niezbyt wysokie. Jeśli chcesz ominąć jakiekolwiek kolejki zawsze istnieje możliwość zapisania się do prywatnego ubezpieczyciela. Niemniej sam fakt, że jedynie 1 na 10 Szwedów ma prywatną polisę zdrowotną świadczy o tym, że publiczna opieka zdrowotna jest klasą samą w sobie. Statystyki pokazują, że 100% Szwedów podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.